SUPICO Producent systemów ogrodzeniowych

Twój koszyk jest pusty

Poradniki

Jak wymienić stare ogrodzenie na nowe?

24-08-2017

Ogrodzenie to istotny element każdej posesji, który wyznacza nie tylko granice naszej działki, ale pełni również funkcję ochronną oraz dekoracyjną. Dobrze wykonane i wysokiej jakości ogrodzenie powinno nam służyć przez długie lata. Jednak, co w przypadku, gdy wymaga ono natychmiastowej wymiany?

Z upływem czasu

Żadne ogrodzenie nie jest wieczne i z czasem ulega zniszczeniu oraz degradacji. Pierwsze oznaki jego złego stanu są najczęściej widoczne gołym okiem. Mogą to być na przykład pojawiające się ogniska rdzy czy też kruszące się elementy podmurówki. Praktycznie każde ogrodzenie z upływem czasu wymaga kosmetycznych poprawek, wymiany poszczególnych elementów lub gruntownego remontu. W sytuacji jednak, gdy zniszczenia większej części ogrodzenia są zbyt poważne, wówczas nie pozostaje nic innego, jak wymienić stare przęsła, siatki czy też panele ogrodzeniowe na nowe.

Oszczędności nigdy za wiele

Nawet, jeżeli nasze ogrodzenie jest mocno zniszczone, występują duże ogniska korozji, a ubytki w podmurówce są znaczne, warto mimo wszystko sprawdzić poszczególne elementy konstrukcji. Duża część z nich może być nadal w dobrym stanie i nadawać się do ponownego wykorzystanie, co zdecydowanie obniży koszty nowej inwestycji. Oczywiście zależy to od rodzaju ogrodzenia i użytych do jego budowy materiałów. My skupmy się przede wszystkim na ogrodzeniach wykorzystujących m.in. panele, siatki oraz przęsła ogrodzeniowe.

Demontaż

Najczęstszą ofiarą korozji pada siatka ogrodzeniowa, która powinna zostać w całości wymieniona. Również stalowe przęsła, bramy ogrodzeniowe czy też furtki z czasem niszczeją i wymagają wymiany. Demontaż najlepiej zacząć od usunięcia skrzydełek bramy ogrodzeniowej oraz furtki. Kolejny etap polega na odcięciu lub odkręceniu przęseł od słupków ogrodzeniowych, które następnie należy usunąć. Jeżeli dolna część słupków została zalana w podmurówce, która nadaje się nadal do wykorzystania, słupki należy odciąć przy samej powierzchni wierzchniej podmurówki, robiąc tym samym miejsce pod nowe elementy.

W sytuacji, gdy podmurówka nie nadaje się już do ponownego wykorzystania, należy ją usunąć. To samo tyczy się słupków przy bramie oraz furtce, które najlepiej usunąć w całości. Nie jest to prosta czynność, ponieważ są one zazwyczaj zalane w ławie fundamentowej. Jednak przy użyciu odpowiednich narzędzi nie powinno to sprawić większego problemu. Gdy już uporamy się z wszystkimi pracami demontażowymi, a teren zostanie oczyszczony i wyrównany, możemy przystąpić do montażu nowego ogrodzenia.

W przypadku ogrodzeń wykonanych z siatki, które nie zostały zalane w podmurówce, to demontaż należy zacząć od odczepienia siatki, a następnie należy podkopać cokoły betonowe słupków ogrodzeniowych, co pozwoli na łatwiejsze ich wyciągnięcie.

wstecz