SUPICO Producent systemów ogrodzeniowych

Twój koszyk jest pusty

Poradniki

Jak zaplanować bramę i furtkę?

11-08-2017

Wbrew pozorom, położenie bramy wjazdowej oraz furtki odgrywa kluczową rolę w późniejszej eksploatacji przez nas działki budowlanej. Zarówno brama, jak i furtka pełnia bardzo ważną funkcję w ogrodzeniu, dlatego też, aby wjazd lub wejście na posesję nie przysparzał nam problemów, warto ich rozmieszczenie odpowiednio wcześniej rozplanować.

Gdzie brama, a gdzie furtka?

Newralgicznymi miejscami do wejścia na każdą posesję są brama wjazdowa oraz furtka. Stanowią one nie tylko punkty swobodnego przemieszczania się, ale również wraz z ogrodzeniem tworzą barierę oddzielającą zabudowania mieszkalne od drogi. Przeważnie furtka znajduje się zaraz obok bramy wjazdowej. Jest to obecnie chyba najbardziej popularny sposób rozmieszczenia obu elementów ogrodzenia, ponieważ w takiej konfiguracji możemy łatwiej monitorować z okna wszystko to, co dzieje się przed wejściem na posesję. Ponadto kable zasilające do bramy ogrodzeniowe oraz furtki biegną w jednym kierunku, co na pewno obniża koszty inwestycyjne. Spotyka się również furtkę umieszczoną jak najbliżej wejścia do domu czy też wejście przez ogrodową alejkę. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych upodobań oraz rozplanowania architektonicznego działki.

Przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo

Projektując ogrodzenie działki należy pamiętać, aby zjazd z drogi przez bramę na posesję był wygodny i szybki, a tym samym nie zakłócał poruszania się innym uczestnikom ruchu drogowego. Dlatego też minimalna szerokość bramy wjazdowej powinna wynosić co najmniej 2,4 m. Im szerszy podjazd na posesję, tym lepiej. Naprawdę dużą wygodę zapewni nam na co dzień brama umieszczona na wysokości wjazdu o szerokości co najmniej 4 m. Jeżeli planujemy zamontowanie bramy z rozwieranymi skrzydłami, pamiętajmy, aby otwierały się one w głąb działki. W przypadku, gdy nasz podjazd jest niewielki, dobrym rozwiązaniem będą bramy przesuwne.

Furtka ważna rzecz

Jeżeli chodzi o furtkę wejściową to jej rozmieszczenie w ogrodzeniu zależy wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb. Jednak szerokość takiej furtki nie powinna być mniejsza niż 0,9 m. Podobnie, jak bramy ogrodzeniowe również furtka powinna się otwierać do wewnątrz posesji. Wygodnie jest zamontować dwie furtki, jedną na przykład blisko drzwi wejściowych i bramy wjazdowej, natomiast drugą po przeciwległej stronie posesji. Na pewno ułatwi to codzienne życie domownikom. Furtka powinna przede wszystkim zapewniać swobodne wejście na posesję i być nieodłącznym elementem każdego ogrodzenia.

wstecz