SUPICO Producent systemów ogrodzeniowych

Twój koszyk jest pusty

Poradniki

Jaka automatyka do bram otwieranych?

29-05-2017

Bramy otwierane (inaczej skrzydłowe lub uchylne) są zazwyczaj jedno- lub dwuskrzydłowe. Wykorzystują one automatykę, dzięki której bramą można sterować zdalnie, a więc szybko i wygodnie. Jednak właściwy wybór odpowiedniej automatyki często okazuje się nie lada wyzwaniem, nawet dla profesjonalnego instalatora. Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze automatyki do bramy skrzydłowej?

Podstawowe parametry

W przypadku bram skrzydłowych do ich otwarcia wykorzystuje się przeważnie siłowniki z napędem śrubowym, z ramieniem łamanym lub siłowniki częściowo ukryte pod powierzchnią gruntu. Podczas wyboru napędu najważniejsze jest, aby brama otwierana była jak najbardziej ergonomiczna. Wybierając automatykę do niej należy wziąć pod uwagę wielkość skrzydła/skrzydeł, kąta otwarcia, szybkość otwierania oraz intensywność użytkowania bramy.

Długość i wykończenie skrzydła

Większość producentów automatyki do bram otwieranych podaje w karcie katalogowej urządzenia maksymalną długość skrzydła, jaką jego produkt jest w stanie otworzyć. Zawsze lepiej wyposażyć bramę w napęd o większej mocy, jeżeli jest ona na przykład w pełni zabudowana za pomocą blachy lub drewna. Takiego rodzaju bramy ogrodzeniowe  uchylne są bardzo podatne na silne podmuchy wiatru. Siła wiatru oddziałująca na zabudowane skrzydło bramy będzie przenoszona na siłownik, powodując konieczność jego intensywniejszej pracy. Nieodpowiedni dobór mocy w tym przypadku może doprowadzić nawet do połamania siłowników podczas otwierania bramy przy silnym wietrze.

Waga bramy

Przeważnie każda automatyka dedykowana do bram skrzydłowych ma z góry określony maksymalny ciężar bramy, który będzie w stanie obsługiwać. W tym przypadku, podobnie jak w kwestii długości skrzydła, warto wybrać mechanizm mający przynajmniej 25 proc. zapasu mocy tak, aby nie pracował on w maksymalnych granicach swoich możliwości. Większa moc siłowników z pewnością przedłuży również ich żywotność, a bramy uchylne wyposażone w taki mechanizm zapewnią ich użytkownikom pełną funkcjonalność.

Intensywność pracy

Jeżeli chodzi o intensywność użytkowania bramy uchylnej to bierzemy tu pod uwagę przede wszystkim cykle jej pracy w ciągu doby, a więc ilość otwarć i zamknięć. Częstotliwość pracy bramy można podzielić na przydomową oraz intensywną. Pierwsza z nich jest zazwyczaj niewielka, około 5 do 10 cykli pracy bramy w ciągu doby. Jeżeli chodzi o drugą, to intensywne użytkowanie bramy ma miejsce w przypadku częstotliwości większej niż 50 cykli w ciągu dnia. Te parametry również należy wziąć pod uwagę podczas wyboru automatyki do bramy otwieranej.

wstecz