SUPICO Producent systemów ogrodzeniowych

Twój koszyk jest pusty

Poradniki

Jaka automatyka do bramy przesuwnej?

18-05-2017

Odpowiedni dobór automatyki do bramy przesuwnej gwarantuje jej prawidłowe oraz długotrwałe działanie. O czym należy przede wszystkim pamiętać wybierając automatyczny napęd do naszej bramy?

Automatyka bramy

Wykonanie automatyzacji bramy przesuwnej wymaga zastosowania odpowiedniego siłownika, składającego się zazwyczaj z silnika elektrycznego z jednostopniową przekładnią ślimakową oraz elektronicznego modułu sterującego (centralki). Automatykę dobieramy pod bramy przesuwne, biorąc pod uwagę nie tylko jej rodzaj, ale również wielkość, ciężar oraz częstotliwość jej użytkowania.

Ciężar kontra moc

Każdy producent napędu do bram przesuwnych podaje w specyfikacji urządzenia maksymalny ciężar bramy, z jakim jego urządzeniem może z powodzeniem współdziałać. Typowe bramy przesuwne ważą zazwyczaj od 150 do 200 kg dla bramy 4-metrowej. Warto jednak wybrać taki napęd, który będzie miał wystarczający zapas mocy (co najmniej 30-40 proc), co pozwoli uniknąć pracy automatyki w maksymalnych granicach swoich możliwości. W grę wchodzą tutaj również niekorzystne warunki atmosferyczne, jak np. mróz i śnieg, które powodują gęstnienie smaru w przekładniach, a co za tym idzie, zwiększają opór tarcia podczas przesuwania się skrzydła bramy.

Intensywność użytkowania

Równie duże znaczenie ma częstotliwość użytkowania bramy przesuwnej, czyli ilość cykli, jaką skrzydło bramy wykona w ciągu jednej doby. W przypadku gospodarstw domowych ilość ta nie powinna przekraczać 50 cykli w ciągu 24 godzin. Zazwyczaj jest to wartość o wiele mniejsza. Przy dużej intensywności użytkowania przydomowej bramy przesuwnej zaleca się mechanizm samonośny z silnikiem 24 V. Jeżeli chodzi o bramy przesuwne przemysłowe to ze względu na ich zwyczajową większą długość, a więc dłuższy czas trwania jednego cyklu, większą wagę oraz intensywność użytkowania, stosuje się mechanizm szynowy o znacznie większej mocy dochodzącej nawet do 400 V.

wstecz