SUPICO Producent systemów ogrodzeniowych

Twój koszyk jest pusty

Poradniki

Zadbaj o swoje ogrodzenie

31-10-2018

Zadbaj o swoje ogrodzenie – renowacja konstrukcji metalowych

 
Wielu klientów decyduje się dziś na ogrodzenia metalowe m.in. dlatego, że słyną one z wyjątkowej trwałości. Trzeba jednak pamiętać, że montaż ogrodzenia z przęseł metalowych nie oznacza, iż można zrezygnować z konserwacji i renowacji. Nie dbając o systemy ogrodzeniowe, bardzo łatwo doprowadzić do ich zniszczenia, przez co tracą swoją wartość estetyczną. Zatem jak zatroszczyć się o stalowe elementy ogrodzenia, aby prezentowały się doskonale przez wiele lat?
 

Czyszczenie ogrodzeń metalowych

 
Wszelkie zabiegi renowacyjne ogrodzenia należy rozpocząć od jego oczyszczenia. Oczywiście zaleca się, aby pył, kurz, czy tłuste plamy ścierać z powierzchni ogrodzenia na bieżąco, co najmniej raz na kilka tygodni. Niemniej jednak od czasu do czasu wskazane jest również przeprowadzenie dokładniejszego czyszczenia. Najlepiej rozpocząć od pracy z drucianą szczotką oraz papierem ściernym, którymi należy przetrzeć metalowe przęsła ogrodzeniowe. Jeżeli na powierzchni widoczne są ślady rdzy lub jest ona znacznie zabrudzona, można użyć szlifierki.
 
Kolejnym krokiem powinno być odtłuszczenie powierzchni. Najlepiej wykorzystać do tego preparat odtłuszczający do metalu, zwykle sprzedawany w formie aerozolu. Wystarczy rozprowadzić detergent na powierzchni przęseł, a następnie pozostawić go tam na czas określony przez producenta środka. Po jego upływie pozostaje już tylko zetrzeć powierzchnię zwykłą, lekko nawilżoną szmatką oraz osuszyć konstrukcję.
 
Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistów wykonujących obróbkę strumieniowo-ścierną – tzw. piaskowanie. Jest to technologia wykorzystująca sprężone powietrze oraz drobinki piasku do wygładzania powierzchni. Po przeprowadzeniu piaskowania systemy ogrodzeniowe wyglądają jak nowe, jednak czyszczenie ich tą metodą jest nieporównywalnie kosztowniejsze niż praca drucianą szczotką czy szlifierką.
 

Jak chronić metalowe przęsła ogrodzeniowe przed rdzą?

 
Producent systemów ogrodzeniowych Supicio wykonuje przęsła ze stali nierdzewnej, która z definicji jest odporna na korozję. Trzeba jednak pamiętać, że tańsze zamienniki wykonywane są z gorszej jakości metali, które nie wykazują tej odporności. Poza tym istnieją okoliczności, w których właściwości tej pozbawiona zostaje również stal nierdzewna.
 
Systemy ogrodzeniowe skonstruowane głównie ze stali nierdzewnej są odporne na rdzę ze względu na pokrycie powierzchni cienką warstwą cynku. Niestety, pod wpływem rozmaitych warunków atmosferycznych, jak skrajne temperatury, opady deszczu lub śniegu, a także z powodu zarysowań, ciągłość powłoki cynkowej może zostać przerwana. W takim przypadku nie trzeba długo czekać, aby na przęsłach pojawiły się nieestetyczne, żółto-brązowe plamy.
 
Jeżeli powierzchnia ogrodzenia już jest pokryta rdzą i czyszczenie nie pomogło się jej pozbyć, należy skorzystać z preparatu likwidującego rdzę. Następnie, aby zabezpieczyć powierzchnię na przyszłość, warto rozprowadzić pędzlem podkład antykorozyjny do stali. Można też po prostu użyć farby dekoracyjnej o działaniu antykorozyjnym. Nie mając ochoty na zmianę koloru przęseł ogrodzeniowych, skorzystać można z farby bezbarwnej.
wstecz