Jak dbać o siatkę ogrodzeniową?

siatka ogrodzeniowa - supico.p

Decydując się na ogrodzenie swojej posesji, robisz to z myślą o bezpieczeństwie. Zależy Ci także na pięknym wyglądzie siatki ogrodzeniowej przez cały rok. Nie ma jednak tworzyw ani materiałów, które byłby w 100% niezniszczalne. Twoje ogrodzenie każdego dnia narażone jest na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, głównie mowa tutaj o warunkach atmosferycznych. Deszcz, mróz, słońce, zanieczyszczenia powietrza to dla siatki ogrodzeniowej mieszanka wręcz wybuchowa. Odporność na te czynniki pozwala siatce ogrodzeniowej dłużej posłużyć właścicielom. Najczęściej występującym zagrożeniem dla samego ogrodzenia, jak i bramy ogrodzeniowej jest korozja.

Czym jest korozja i dlaczego siatki ogrodzeniowe, trzeba przed nią chronić

Korozja to stopniowe niszczenie materiału przez wpływ czynników atmosferycznych panujących w ciągu roku. Polega na utlenianiu pierwiastków zawartych w stali ze składnikami atmosfery. Siatki ogrodzeniowe, które ulegną korozji i nie zostaną odpowiednio wcześniej zabezpieczone, ulegną trwałemu uszkodzeniu, a w ostateczności rozpadną się.

Rdza natomiast powstaje na powierzchni metali w wyniku procesu korozji. Ma jednolitą warstwę oraz zawiera tlenki i wodorotlenki żelaza. Jest efektem utleniania tegoż żelaza z metalowego stopu wykorzystanego do produkcji siatki ogrodzeniowej. Zmienia się więc jego struktura, co wpływa na wytrzymałość.

Siatki ogrodzeniowe trzeba więc zabezpieczyć przed działaniami korozji:

  • po pierwsze dlatego, że ma ona wpływ na niszczenie materiałów, z których stworzone jest ogrodzenie. Dochodzi wówczas do pękania elementów, takich jak drut naciągowy, czego efektem jest zapadniecie się siatki. Wtedy traci ona swoją pierwotną funkcję zabezpieczania terenu,
  • drugim czynnikiem, który wskazują ludzie w przypadku działania rdzy, jest spadek estetyki ogrodzenia. Brzydka, obdarta siatka nie wygląda ładnie, obniżając wizualne walory nie tylko swoje, ale przede wszystkim wszystkiego, co znajduje się na nią. Duża posesja, nowoczesny, zadbany dom i zardzewiałe ogrodzenie nie stanowią dobrego połączenia.

Siatki ogrodzeniowe – ochrona na lata

Zastanawiając się nad kupnem siatki ogrodzeniowej, warto pomyśleć o zainwestowaniu w jej trwałość oraz zabezpieczenie przed korozją. Nie ma bowiem domowego sposobu na zapobieganie rdzy. Jeśli myślisz, że pomalowanie farbą, zapewni trwałość ogrodzenia, to jesteś w błędzie. Aby mieć pewność, że siatka wytrzyma wiele lat, należy poddać ją procesowi ocynkowania i malowania proszkowego.

Ocynkowanie

Metoda polegająca na zanurzeniu siatki ogrodzeniowej w ciekłym cynku o temperaturze ok. 450 stopni Celsjusza. Pozwala to na wytworzenie się powieki ochronnej na powierzchni stali. Skuteczność tej metody polega na idealnym dotarciu do wszystkich zakamarków ogrodzenia, pozwalając zabezpieczyć nawet trudno dostępne miejsca. Po wynurzeniu elementów następuje stopniowa dyfuzja cynku w całą powierzchnię, nie wpływa to na właściwości wytrzymałościowe materiału, dodając tylko dodatkową ochronę. Ma to jednak jeden skutek uboczny w postaci niedekoracyjnego wyglądu. I tutaj z pomocą przychodzi malowanie proszkowe.

Przygotowanie ocynkowanej siatki ogrodzeniowej

Ocynkowane ogrodzenie zyskało dodatkową warstwę ochronną, ale oszpeciło nieco Twoje ogrodzenie, co w szybki sposób można zmienić. Zanim jednak przejdziemy do malowania, wcześniej należy odpowiednio przygotować stalową powierzchnię. Proces ten wygląda następująco:

  • ścieranie nierówności,
  • odtłuszczanie,
  • trawienie,
  • płukanie wstępne,
  • kolejne płukanie,
  • suszenie,
  • lakierowanie i utwardzanie.

Malowanie siatki ogrodzeniowej technologią proszkową

Malowanie proszkowe uważa się za jedną z najefektywniejszych i najnowocześniejszych metod ochrony oraz pokrywania metali. Proces ten polega na nakładaniu cząstek farby najczęściej naelektryzowanych na zabezpieczaną powierzchnię. Wykonuje się go w specjalnych komorach z użyciem metody natrysku elektrokinetycznego lub elektrostatycznego. Pokryte proszkiem elementy nagrzewa się w temperaturze 200-210 stopni Celsjusza. Pozwala to na jego stopienie i uzyskanie końcowego efektu. Powstała na siatce powłoka lakiernicza jest odporna na wysoką temperaturę, korozję, chemikalia. Farby proszkowe dają gładki, jednolity efekt wykończenia, bez spękań, zacieków bądź wyprysków.

Różnorakość kolorów i struktur

Nie każdy decydując się na ogrodzenie posesji siatką ogrodzeniową chce, by jej kolor przypominał sąsiedni płot. Większość osób stawia na klasyczne kolory i gładką strukturę, jednak malowanie proszkowe to idealne rozwiązanie dla tych, chcących iść pod prąd.

Do malowania może zostać wybrany dowolny kolor, znajdujący się na dostępnej przez producenta palecie. Farby poza jednolitą barwą, mogą również tworzyć powierzchnie klasyczne gładkie, cienkie oraz pęcherzykowate. Do wyboru jest też stopień połysku: mat, pół mat, połysk, pół połysk, satyn.

Ogrodzenie poza elementem ochronnym stanowi walor estetyczny. Możesz więc poprzez wybór farby strukturalnej, metalizowanej, przybierającej właściwości kameleona uzyskać efekt dekoracyjny.

Ochrona podstawą trwałości

Dbanie o siatki ogrodzeniowe wcale nie musi być trudnym zadaniem. Wystarczy podczas kupna dopytać o dodatkowe możliwości ochronne, które ma do zaoferowania producent. Wielu z nich w standardowej ofercie ma ocynkowanie i malowanie proszkowe. Z takimi zabezpieczeniami Twoja siatka ogrodzeniowa będzie zabezpieczona przed występowaniem czynników atmosferycznych na długie lata.

Jeśli natomiast posiadasz już siatkę, która nie została wcześniej zabezpieczona czas na podjęcie stosownych kroków. Możesz znaleźć odpowiednią firmę, zajmującą się ocynkowaniem i malowaniem proszkowym bądź pomyśleć o nowym ogrodzeniu. Przekalkuluj, co bardziej się opłaca.

Siatka ogrodzeniowa to prosty, ale bardzo skuteczny sposób na ochronę posesji. Jak o nią dbać? Przeczytaj!

Jak dbać o siatkę ogrodzeniową?
Przewiń na górę