Czy na budowę ogrodzenia trzeba mieć pozwolenie?

ogrodzenie - supico.pl

Decydując się na budowę domu pierwszą rzeczą, jaką robią właściciele, jest postawienie tymczasowego ogrodzenia. Może być to siatka ogrodzeniowa, która idealnie odgrodzi miejsce budowy. Pozwoli to na zabezpieczenie pozostawionych tam materiałów i sprzętów, przed potencjalnymi włamywaczami oraz przemieszczaniem się po posesji zwierząt.

Wiadomo, że każda budowa domu to obciążenie finansowe, dlatego też w zależności od możliwości może potrwać od kilku miesięcy do kilku lat. Używając do ogrodzenia siatkę ogrodzeniową, mamy pewność, że nie rozpadnie się po trzech tygodnia i może zabezpieczać posesję przez lata. Następnie można ją wymienić na panele ogrodzeniowe, które są masywniejsze, trwalsze, a ich design idealnie wpasuje się otoczenie działki.

Czy każdy musi ogrodzić swoją działkę panelami ogrodzeniowymi?

Pewnie zdarzyło ci się jadąc przez wieś, zauważyć działki, które nie były ogrodzone. Może nawet zastanowiłeś się skąd taka decyzja, bywa że brakuje funduszy bądź ktoś zwyczajnie nie chce się odgradzać od sąsiadów. Z tego więc wywnioskujemy, że o ile podczas trwania budowy wymagane jest stosowne ogrodzenie, które chroni osoby postronne, to w innym przypadku jest to tylko ludzka wola.

Stosowne pozwolenia na budowę ogrodzenia

Decydując się na ogrodzenie swojej posesji, w większości przypadków nie jesteś zobowiązany do informowania o swoich działaniach nikogo, nie są ci również potrzebne pozwolenia. Są jednak wyjątki, takie jak:

  • stawianie ogrodzenia na posesji, gdzie są duże różnice wysokości terenu – chodzi tutaj o bezpieczeństwo, ponieważ taki grunt mógłby się usuwać. w konsekwencji mogłoby spowodować to zawalenie ogrodzenia na przechodzące osoby,
  • budowanie płotu wokół obiektu, który widnieje w zapiskach rejestru zabytków – w tych przypadku należy zgłosić się ze stosownymi dokumentami do konserwatora, który musi udzielić zgody na budowę,
  • przekroczenie wysokości płotu powyżej 2,2 m – wówczas do odpowiedniego urzędu gminy, miasta bądź starostwa należy zanieść dokumenty z informacjami o rodzaju budowy, sposobie jej wykonania i terminie rozpoczęcia prac. Właściciel działki musi również dołączyć oświadczenie o prawach do działki, szkic, na którym znajduje się umiejscowienie ogrodzenia. Wszystkie dokumenty należy złość 21 dni przed planowanym rozpoczęciem budowy. A gdy po upływie tego czasu nie przyjdzie żadna odpowiedź, prace można legalnie rozpocząć.  

W przypadku innych ogrodzeń nie jest wymagane pozwolenie ani zgłaszanie budowy, co jednak nie zwalnia nas z przestrzegania pewnych prawnych wymogów, które powszechnie obowiązują w naszym kraju.

Jakie ogrodzenie sprawdzi się na Twojej działce?

Wiedząc już, w jakich przypadkach potrzebujemy pozwolenia na budowę ogrodzenia, a w jakich nie czas zdecydować się na rodzaj ogrodzenia. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, dlatego należy dobrze się zastanowić przed podjęciem ostatecznej decyzji. To, jakie materiały użyjemy, zależy tylko od nas. Ogrodzenie może być pełne, ażurowe, minimalistyczne bądź szokować przechodniów swoją niepowtarzalną formą. Pamiętajmy jednak, że stanowi ono naszą wizytówkę, dlatego powinno pasować do architektury domu i otoczenia. Poniżej przedstawiamy trzy najczęściej wybierane ogrodzenia, które spełniają wymagania, nawet tych najbardziej wymagających.

Panele ogrodzeniowe –to ogrodzenie składające się najczęściej z prostokątnych paneli. Są one przygotowane w specjalne moduły gotowe do montażu, który nie trwa długo. Do zainstalowania wszystkie potrzebne będą jeszcze słupki ogrodzeniowe. Ten rodzaj ogrodzenia jest minimalistyczny, estetyczny i trwały. Dzięki szerokiej palecie barw klienci mogą eksperymentować, dodając uroku do swojej posesji.

Kosze gabionowe – to nic innego jak kosze z siatki, które wypełnia się różnymi kamienia wybranymi przez klienta. Ogrodzenie to jest trwałe, szczelne, stabilne oraz masywne. Idealnie tłumi hałas, więc mając dom przy drodze szybkiego ruchu może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Siatki ogrodzeniowe – jak już wcześniej wspominaliśmy, stanowią idealne rozwiązanie podczas trwania budowy, jak również nadają się do oddzielania działek sąsiadujących. Ogrodzenie jest stosunkowo tanie i proste w montażu.

Z Supico ogrodzisz swoją posesję w mgnieniu oka

Decydując się na ogrodzenie swojej działki zarówno na etapie budowy, jak i w późniejszym czasie musisz pamiętać, że na pierwszym miejscu zawsze jest jakość materiał. Najwyższą jakość zapewnia Supico. Nasze ogrodzenia stworzą niepowtarzalny klimat na Twojej posesji, tak że wszyscy sąsiedzi z zazdrością będą je podziwiać. Gwarantujemy również trwałość, tak byś przez lata mógł czuć się bezpiecznie w swoim domu.   

Czy na budowę ogrodzenia trzeba mieć pozwolenie?
Przewiń na górę