Przesuwne bramy ogrodzeniowe – jaką wybrać?

brama przesuwna - supico.pl

Piękne domy i solidne, eleganckie ogrodzenia dopełniają bramy przesuwne. Ich wybór nie należy do łatwych zadań, bowiem na rynku do dyspozycji mamy różne rodzaje, modele, kolory. Decydując się na bramę, musimy również pamiętać, że poza funkcjonalnościom powinna ona również pasować do otoczenia i architektury. Dom oraz jego otoczenie stanowią wizytówkę człowieka.

Szerokie czy wąskie bramy przesuwne – jak dobrać wymiary?

Nasi klienci często pytaj nas o optymalną szerokość bramy. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wszystko zależy od naszych możliwości oraz preferencji. Jeśli działka jest niewielka, również wjazd nie będzie mógł zająć dużo miejsca. Przyjęło się jednak, że minimalna szerokość powinna wynosić 2,4 metra. Umożliwi ona swobodny przejazd samochodom osobowym.
Jeśli jednak dysponujecie wolną przestrzenią, zalecamy zrobienie bramy na 3,5 metra szerokości. Będzie ona stanowiła gwarancję i wygodę w przemieszczaniu się gabarytowych aut. W przypadku remontu samochody dostawcze nie będą miały problemu z wjazdem na posesję, co wpłynie na komfort pracy. Wszystko jednak zależy od klienta i jego potrzeb.

Idealne bramy przesuwne na Twojej posesji

Bramy przesuwne składają się najczęściej z jednego skrzydła, które, jak nazwa wskazuje, przesuwają się wzdłuż ogrodzenia. Jest to idealne rozwiązanie dla małych posesji, ponieważ niepotrzebne jest dodatkowe miejsce do otwarcie bramy. Niezbędna jest natomiast wolna przestrzeń po jednej stronie, aby skrzydło mogło swobodnie się schować podczas rozsuwania. Ilość tego miejsca jest uzależniona od jej rozmiarów. Należy również pamiętać, że bramy przesuwane po otwarciu nie mogą przysłaniać furtki. Zaleca się więc przygotowanie projektu i zlecenie profesjonalistom jego wykonania, by mieć pewność solidnego montażu, zgodnego z wytycznymi.

Bramy przesuwne – rodzaje

Wiedząc już, jak działają bramy przesuwne i decydując się na ich kupno następnym krokiem jest wybranie, który ich rodzaj będzie dla nas najlepszy. Do dyspozycji mamy:

  • bramy przesuwne szynowe – działają dzięki zamontowanej w fundamencie szynie, która pozwala na sprawne poruszanie się skrzydła. Aby brama utrzymała się w odpowiedniej pozycji oraz płynnie się otwierała i zamykała, na prowadzącym słupku zamontowana jest mała prowadnica. Jedynym mankamentem w tej konstrukcji jest szyna, w której często gromadzą się liście, kamienie, gałązki i inne zanieczyszczenia. Jeśli nie będą one regularnie usuwane może dojść do uszkodzenia rolki skrzydła, a nawet wysunięcia się całej konstrukcji. Problem stanowi również śnieg i mróz, które mogą spowodować przymarznięcie bramy i w konsekwencji uniemożliwi nam to wyjazd z posesji.
  • bramy przesuwne samonośne – w tym przypadku skrzydło porusza się kilka centymetrów nad powierzchnią, za pomocą rolek umieszczonych na słupku. Pozwala to na swobodne poruszanie się bramy, której nie przeszkadza śnieg, ani inne zanieczyszczenia. Stabilny ruch skrzydła osiągamy dzięki rolkom łożyskowym, a chwytak zamontowany na przeciwległym słupku odpowiada za łagodny dojazd skrzydła podczas zamykania. Ten rodzaj bramy jest droższy od poprzedniego za sprawą mniej zawodnej konstrukcji. Jedyne, o czym należy pamiętać, to konieczna przeciwwaga, zwiększająca szerokość bramy o 30-40%, która wpływa na jej ciężar.

Dobre materiały i solidny montaż podstawą bram przesuwnych

Decydując się na bramy przesuwne, nie należy dokonywać wyboru tylko na podstawie ceny. Nie zawsze najtańsze rozwiązanie okazuje się najlepsze. By móc cieszyć się dobrze działającą, spełniającą wszystkie wymagania bramą, musi ona zostać wykonana z najlepszych materiałów oraz zostać zamontowana przez profesjonalny zespół znający się na swojej pracy.  

Przesuwne bramy ogrodzeniowe – jaką wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę