Nowość - gabiony ogrodzeniowe

Nowość - gabiony ogrodzeniowe

Jednym z największych aktualnych trendów aranżacyjnych ogrodów są gabiony. Masywne i wytrzymałe, a zarazem niepowtarzalne i imponujące ogrodzenia gabionowe podbiły serca wszystkich ogrodników i nie tylko.

Budowa gabionu

Gabiony wykorzystywane w ogrodzeniach to najczęściej kosze lub zgrzewane przęsła ogrodzeniowe. Mogą zostać wypełnione niemalże dowolnym materiałem, jednak w przypadku ogrodzeń najczęściej gabiony zostają wypełnione dekoracyjnymi kamieniami. W zależności od projektu ogrodzenia, można również do wypełnianiu wykorzystać korę kamienną, która prezentuje się równie okazale.

Czym wypełnić gabiony

Gabiony ogrodzeniowe najczęściej wypełniane są grysem lub otoczakami. Niemniej jednak gabiony, które mają pełnić rolę przede wszystkim dekoracyjną mogą zostać wypełnione dowolnymi materiałami. Można spotkać się z gabionami wypełnionymi łodygami bambusa, korą drzewa, szkłem z recyclingu czy zgrabionymi jesiennymi liśćmi.

Zastosowanie gabionów

Najbardziej okazale gabiony prezentują się w formie ogrodzenia, nie zmienia to faktu, że murki gabionowe znajdują również inne zastosowanie. Dzięki swojej strukturze i wielu walorach dekoracyjnych mogą być również wykorzystane, jako ogrodowe przesłony do wydzielania części wypoczynkowej w ogrodzie. Oprócz tego są doskonałym materiałem na wykonanie atrakcyjnej wiaty lub altany. Gabionowe kosze sprawdzą się równie dobrze, jako element dekoracyjny rabat czy kwietników.

Gabiony ogrodzeniowe niezależnie od przeznaczenia prezentują się niezwykle okazale i efektownie. Do zalet tego typu rozwiązań można zdecydowanie zaliczyć solidność, odporność na warunki atmosferyczne i dowolność w projektowaniu ułożenia ich wypełniania. Dla zwiększenia efektywności można użyć kilku rodzajów materiałów, które stworzą jedyną w swoim rodzaju kamienną mozaikę, która doda niestandardowego i wyjątkowego wyglądu naszemu ogrodzeniu.

Post comments